Choď na obsah Choď na menu
 


Menštruácia-čo to vlastne je?

1. 10. 2009

Menštruácia-čo to vlastne je?

Žena má počas svojho života v priemere asi 500 menštruácií.Približne vo veku 50 rokov nastáva obdobie prechodu,tzv.klimaktérium,po ktorom už žena nedostáva menštruáciu.

Väčšina dievčat dostane prvú menštruáciu v 10. a 16.rokom veku.Neexistuje žiaden ,,správny" čas:menštruáciu dostaneš vtedy,ked´ na ňu bude tvoje telo pripravené.

Menštruácia trvá niekoľko dní,spravidla to býva 3 až 7 dní,pričom jej intenzita v prvých dňoch je silnejšia a postupne slabne.

Väčšina žien máva menštruáciu každý mesiac.Menštruačný cyklus(počet dní od začiatku jednej menštruácie do začiatku nasledujúcej menštruácie)býva približne 28 dní.Niektoré ženy majú však cyklus však kratší alebo naopak dlhší,pričom cyklus v dĺžke 21 až 35 dní sa považuje za normálny.

Po príchode prvej menštruácie je bežné,že cyklus býva nepravidelný.Ďalšia menštruácia sa môže objaviť po2 alebo 3mesicoch,pričom môže trvať 1 až 10 dní.Ide tu o veľmi zložitý komplex procesov,ktoré si tvoje telo potrebuje vyladiť.Približne do 25 rokov od prvej menštruácie by mal byť tvoj cyklus už viac-menej pravidelný.

 

Každé dievča by chcelo vedieť čo najpresnejšie ,kedy dostane prvú menštruáciu.Pre približný odhad je možné použiť nasledujúce pravidlá:

Prvá menštruácia sa objaví:

    →asi 2 roky po začiatku rastu prsníkov

    →onedlho po tom,ako začne rásť ochlpenie v rozkroku

    →krátko po tom,ako sa objaví výtok s pošvy

U niektorých žien a dievčat sa menštruácia nespája so žiadnymi nepríjemnými pocitmi.Iné ženy môžu trpieť nepríjemnými menštruačnými kŕčmi, ktoré trvajú asi deň a prejavujú sa:

    →bolesťou alebo kŕčmi v podbruší

    →bolesťami chrbta

    →bolesťami v oblasti vnútornej strany stehien

Spôsoby,ktorými je možne uvoľniť menštruačné kŕče:

    → jemne si masíruj brucho teplo rukou alebo príjemne teplou vodou v sprche

    →prilož si na brucho termofor(fľašu s teplou vodou)

    →vyskúšaj niekoľko šetrných cvikov   

BUĎ BEZ OBÁV        

Mnohé ženy pravidelne pociťujú menštruačné kŕče krátko pred menštruáciou alebo na jej začiatku.Ak by ti pravidelne spôsobovali veľké bolesti,mala by si sa určite poradiť s detským lekárom alebo gynekológom.Tesne pred začiatkom menštruácie sa môžeš cítiť smutná,unavená,pripadne podráždená.Po jej skončení budeš zase veselšia,živšia a plná energie.Aj takéto výkyvy nálady sú spôsobené hormónmi.                                                                                 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.